Canan Karatay ‘Kandaki zehri atıyor’ dedi! Mucize bitki meğer her yerde varmış

Prof. Dr. Canan Karatay, önerdiği faydalı bilgilerle sağlığımızı iyileştirmek için birçok etkili tarif veriyor. Karatay’ın son olarak önerdiği mucizevi besin ise yol kenarında, bahçelerde, evlerde gördüğümüz bitkilerden biri.

Isırgan otu nedir?

Isırgan otunun dokunulduğunda cilde temas eden tüyleri, hafif bir yanma hissi ve kaşıntıya neden olabilir. Ancak, bu tür tüylerin içeriğinde bulunan maddelerin birçok sağlık yararı bulunur.

İdrar söktürücü, böbrek taşını önleyen ve kan temizleyici özelliğiyle şifalı bitkiler arasında yer alan ısırgan otu, iltihap gideren etkisi için de kullanılabilir. Doğru ve düzenli tüketildiğinde vücuttaki iltihapların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Isırgan otundaki yüksek C vitamini ve demir içeriği kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırır. Özellikle kansızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi faydalı olur.

Isırgan otu tüketimi kalp ve damar sağlığını korumada büyük bir etki sağlayabilir. Aynı zamanda kemikleri güçlendirmede önemli bir rol oynar. Diş eti kanamalarındaki iltihaba iyi gelir.

Isırgan otu, astım, saman nezlesi gibi üst solunum yollarında çıkan problemleri hafifletebilir. Ancak en önemli özelliklerinden biri, kanın temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Anemi ve kronik yorgunluğun hafiflemesinde etkili bir rol oynar. Kandaki zararlı maddelerin atılmasına yardım eder.

Isırgan otunun faydalı etkilerini vücuda taşımak için harika bir ısırgan çorbası mevcut.

Malzemler:

– 2 su bardağı taze ısırgan otu yaprağı
– 1 büyük soğan
– 2 yemek kaşığı sıvı yağ
– 2 yemek kaşığı un
– 4 su bardağı sebze suyu veya tavuk suyu
– Tuz ve karabiber

Yapılışı

İlk olarak ısırgan otlarını iyice yıkayın ve dikenli bölgeleri dikkatlice temizleyin. Ardından bir tencerede sıvı yağı ısıtıp doğranmış soğanı kavurun. Un ilave edip kavurmaya devam edin.

Sebze suyunu veya tavuk suyunu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Topaklanmaları önlemek için karıştırmaya devam edin. Isırgan otunu eklediğiniz çorbayı kaynatmaya başlayın.

Kaynadıktan sonra kısık ateşe alıp 15-20 dakika daha pişirebilirsiniz. Çorbayı tuz ve karabiberle tatlandırarak isteğinize bağlı olarak limon suyu dökebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir