CHP’li Soner Çetin Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Soner Çetin Nerenin Belediye Başkanı?

Uzun bir süredir ilçe belediye başkanı olarak görev yapan Soner Çetin, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Geçtiğimiz günlerde suikast girişimine uğrayan Çetin, yara almadan kurtuldu. Pek çok kişi ise ünlü ismin hayatını ve siyasi kariyerini merak ediyor. Belediye başkanlığının yanında avukatlıkta yapan Çetin’in hangi partili olduğu araştırılıyor. Peki Soner Çetin kimdir, kaç yaşında, nereli? Soner Çetin hangi partili? İşte detaylar…

Soner Çetin Kimdir?

Soner Çetin, 1968 yılında Adana’nın Yüreğir ilçesinde dünyaya geldi. İlköğretim ve ortaokul eğitiminin ardından Adana Anadolu Lisesi’ne gitti. Daha sonra Adana Erkek Lisesi’ne geçerek buradan mezun oldu.

1988 senesinde girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birkaç yıl sonra bitirdi. Ardından memleketine dönerek avukatlık yapmaya başladı.

İlk başlarda Ankara Barosu’nda stajyer avukat olarak çalıştı. Daha sonra serbest avukatlık yapmaya başladı. Çeşitli dernek, sivil toplum kuruluşlarda üye olarak bulundu.

1992 yılında CHP’nin Adana Seyhan örgütlenmesinde aktif rol alan Çetin, partide çeşitli görevlerde bulundu.

Adana Barosu’nun bünyesinde bulunan çeşitli komisyonlarda görev aldı. 2004 yılında ise Adana Barosu’nun Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Bu süre zarfında CHP ilçe, il yöneticiliği yapan siyasetçi, 2009 senesinde CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

2010 yılında 33.Olağan Kurultayı’ında CHP Meclis Üyeliğine seçildi. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde ise Çukurova Belediye Başkanı oldu.

Belediye başkanı olduktan sonra avukatlığı bırakan Çetin, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Uzun bir süredir evli olan siyasetçinin 4 çocuğu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir