Gazze’deki çatışmalarda ölen İsrail askeri sayısı 13’e yükseldi

İsrail-Filistin çatışmaları 26’ıncı gününde devam ederken, İsrail basınına yansıyan haberlerde Gazze’de ölen İsrail askeri sayısının 13’e yükseldiği bildirildi.

AA’nın aktardığına göre, kimliği açıklanmayan bir İsrail askeri daha Gazze’deki çatışmalarda öldü. Bu ölümle birlikte son 24 saatte Gazze’deki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısının 13’e yükseldiği ifade edildi. İsrail ordusundan konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İsrail ordusu, dün yaptığı açıklamada, Gazze’deki çatışmalarda iki askerinin öldüğünü açıklamıştı. Bu sabah yapılan açıklamada ise ölü sayısı dokuz olarak duyurulmuştu.

NETANYAHU: UZUN BİR SAVAŞ OLACAK

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden bir video mesaj paylaşarak askerlerin ölümüyle ilgili açıklama yaptı. “Zorlu bir savaşın içindeyiz. Uzun bir savaş olacak. Bunda önemli kazanımlarımız var ama aynı zamanda acı kayıplarımız da var” diyen Netanyahu, “Askerlerimizin her birinin bir dünya olduğunu biliyoruz. Bütün İsrail milleti sizi, aileleri, kalplerimizin derinliklerinden kucaklıyor. Bu büyük acınızda hepimiz yanınızdayız” diye konuştu. “Askerlerimiz haksız bir savaşta” diyen Netanyahu, “Siz İsrail vatandaşlarına söz veriyorum: Görevimizi yerine getirene kadar devam edeceğiz, zafere kadar devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SAVUNMA BAKANI: ZOR VE ACI VERİCİ BİR DARBE

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda İsrail askerlerinin öldürülmesini, zor ve acı verici bir darbe olarak nitelendirmişti.

Gallant, bu sabah itibarıyla Gazze’deki çatışmalarda dokuz İsrail askerinin daha öldürülmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapmış ve Gazze Şeridi’nin iç kesimlerinde yaşanan yoğun çatışmaların ağır bir bedeli olduğunu dile getirerek dokuz İsrail askerinin daha öldürülmesinin zor ve acı verici bir darbe olduğunu ifade etmişti. Gallant, kararlılık gerektiren uzun ve karmaşık bir sürece hazır olduklarını kaydetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir