“KKM’den Dönüşler Döviz Talebini Artıyor: TCMB Döviz Satışlarına Devam Ediyor!”

Ak Parti hükümetinin ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ekonomi politikalarında yapmayı planladığı geniş kapsamlı değişiklikler, Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Türk mevduat sahipleri arasında dikkate değer bir tepkiye neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümet, ekonomi politikalarında değişiklik yapma planlarına girişti. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, Türk mevduat sahipleri, devletin “Kur Korumalı Mevduat” (KKM) hesaplarındaki fonlarını çoğunlukla dövize döndürerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından göreve getirilen yeni ekonomi yetkilileri Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, faiz oranlarını yükselterek ve KKM hesaplarında bulunan yaklaşık 130 milyar dolar değerindeki Türk lirasını azaltma hedefi koydular.

Üst düzey bankacılar, seçimlerden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) KKM hesaplarını kapatma taleplerini karşılamak için döviz satışlarına devam ettiğini belirtiyorlar. Bu hesapların yaklaşık yüzde 20’sinin Ağustos ayında kapatıldığı ve bunların üçte ikisinin tekrar dövize dönüştürüldüğü veya Türk lirası hesaplarına aktarıldığı ifade ediliyor.

Merkez Bankası, Türk lirasının değer kaybını durdurmak ve para politikasını daha etkili hale getirmek amacıyla KKM hacmini azaltmaya çalışıyor. Bu çabalar sonucunda geçtiğimiz hafta KKM hesaplarının hacmi azalarak lira bazında sekiz aydan bu yana ilk düşüşü yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir