Özel halk otobüsleri devlet desteğini yeterli bulmadı, yeni formül talebiyle geldi: 65 yaşa ücretsiz ulaşım bitiyor mu?

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşımayı ücretsiz kullandığı dönemin sona erip ermeyeceğine yönelik tartışma sürüyor. Özel Halk Otobüsleri artan maliyetleri gerekçe göstererek 15 Ekim’de uygulamayı sonlandıracağını duyururken, devlet desteği yüzde 50 oranında artırıldı ancak bu da yeterli bulunmadı. Son olarak, 75 yaşına kadar indirimli, 75 yaşından büyük vatandaşların ise ücretsiz kullanması talep edildi.

Halk otobüsü birlikleri artan maliyetleri gerekçe göstererek 15 Ekim’de uygulamayı sonlandıracağını duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da bir açıklama yaparak konunun kanunla düzenlendiğini hatırlattı.

Özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteğinin 1 Temmuz itibarıyla yüzde 50 artırıldığını söyledi. Ancak otobüs sahipleri, bu desteği yeterli bulmadı.

NTV’nin haberine göre; devletten destek beklediklerini belirten Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş, “Biz kamu bütçesi kullanmıyoruz. Sadece yolculuk gelirleriyle bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Bir otobüsün maliyeti hesaplanabilir, yarısını devlet karşılar yarısını esnaflarımız fedakarlık yapmış olur. Sadece istanbul’da 2022 yılında ücretsiz binişlerin maliyeti 1 milyar liranın üzerinde. Biz zor durumda olan esnaflarımızın hakları bir şekilde karşılansın istiyoruz” dedi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, ortaya yeni bir formül de attı. Birliğin talebi, toplu taşımayı, 65 ila 75 yaşındakilerin indirimli, 75 yaşından büyük vatandaşların ise ücretsiz kullanması.

Birlik yöneticilerinin bakanlık ve belediye yetkileriyle yapılacak görüşmelerden çıkacak sonuç kararda etkili olacak.

Sosyal Hizmetler Bakanı’ndan açıklama geldi: 65 yaş üzeri ücretsiz toplu taşıma bitecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir