Ruslar, Kuzey Kıbrıs’a akın etti; emlak fiyatları uçuşa geçti

 

Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın ağır yaptırımına uğrayan Rus oligarklar, yönlerini uluslararası anlaşmalara bağlı olmayan Kuzey Kıbrıs’a çevirdi. 

Adadaki inşaat işlerinde patlama yaşandı. Nakit akışının artmasına ve banka varlığının yaklaşık yüzde 80’inin döviz rezervlerinden oluşmasına yol açan ruble ve İran riyali sayesinde gelişen emlak sektörüyle bölgede inşaatlar arttı.

Resmi veriler sadece bu yıl 39 binden fazla Rus’un kuzeye yerleştiğini gösteriyor. The Guardian’da yer alan bir söylentiye göre güneydeki Rum avukatlar, kuzeyli Türk meslektaşlarının Rus müşterilerin portföylerini devralmalarına yardımcı oluyor.

10Haber’in aktardığına göre; Kıbrıslı Türk öğretmenler sendikası KTÖS’ün başkanlığını yürüten Şener Elcil, “Güneyden para dolu bavullarla gelen Rusları duyuyoruz. Tüm bu insanların buraya yerleşmesini tetikleyen bu yeni trend pek çok soruna neden oluyor. Yeni Limasol olan İskele’de, öğrencilerin yüzde 69’u ya Rusya’dan ya da İran’dan geliyor. Aradaki dil engeli öğretmenlerin en büyük şikayetlerinden biri” dedi.

Ekonomist Mertkan Hamit ise “Kıbrıslı Rumların güneyde Ruslara hizmet veren ticari hizmet ağı, Kıbrıslı Türk avukatların menkul satın aldığı yeni bir ağa evrildi. Menkuller tamamen anonim, varlıkları gizlemek için mükemmel bir yol, soru sorulmuyor, kara para aklamanın güzelliği de bu ya. Asıl amaçları Kıbrıs’ta kalmak değil. Varlıklarını satmak, parayı temizlemek ve Londra’ya, Dubai’ye, Manhattan’a gitmek” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir