Tüketici Hakları Derneği Başkanı: Nüfusun yüzde 98’i açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, “Nüfusun yüzde 98’i yani 83 milyon 750 bin kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır” dedi.

Tüketici Hakları Derneği gıda enflasyonuna dair bir araştırma yayımlandı. Araştırmaya göre, son bir yıldaki 40 temel gıdada fiyatlar yüzde 190 arttı. En büyük artış ise yüzde 659 ile kuru soğanda görüldü. Çakar, soğandaki artışla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gıdaların yıllık ortalama fiyat artışında en ilgi çekici olan ise, tencere yemeklerinin olmazsa olmaz en temel girdisi olan kuru soğanın yıllık ortalama fiyat artış oranının yüzde 659 olmasıdır. Bu durumda, tüketiciler kilo ile değil, tane ile soğan almak zorunda kaldılar. Artık, kuru soğan tüketicilerin en pahalı temel gıdalarından birisi oldu.”

“Cumhuriyet tarihinde böyle yüksek oranda pahalılık görülmemiştir”

Sözcü’deki habere göre Çakar, yaşanan gıda enflasyonuyla ilgili, “Türkiye’de, günümüzde, son yüzyılın en yüksek gıda pahalılığı yaşanmaktadır. 40 temel gıdanın son bir yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 190 olmuştur. Son yüzyıldaki Cumhuriyet tarihi sürecinde temel gıdalarda böyle yüksek oranda yıllık ortalama fiyat artışı ve pahalılığı görülmemiştir” değerlendirmesini yaptı.

51,6 milyon kişi açlık sınırının altında

Çakar, dört kişilik hanenin aylık açlık ve yoksulluk istatistikleri ile yıllık ortalama hane halkı gelirini dikkate alıp karşılaştırmada; Türkiye’de nüfusun yüzde 60,4 dolayında kesiminin yani 51 milyon 600 bin kişinin açlık sınırının altında yaşadığının tespit edildiğini belirtti. Çakar, “Nüfusun yüzde 37,6’sının yani 32 milyon 150 bin kişinin ise yoksulluk sınırının altında yaşadığı görülmektedir. Kısaca, nüfusun yüzde 98’i yani 83 milyon 750 bin kişi açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır” diye konuştu.

Çakar, “Yaşanmakta olan bu pahalılık karşısında, tüketicilerin büyük çoğunluğu en temel gıdalara erişemiyor, yeterli ve dengeli beslenemiyor. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerine uzun dönemdir erişemez durumda olan tüketiciler, artık yeterli sebze ve meyveye de erişemez durumda bırakılmıştır” ifadelerini kullandı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir