Bakan Yumaklı: Suudi Arabistan’a kanatlı eti, yumurta ve su ürünleri ihracatını görüştük

Bakan Yumaklı, Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği temaslara ilişkin açıklama yaptı. Yumaklı, uluslararası ilişkilerde tarım diplomasisinin daha fazla önem kazandığını belirtti.

Yurt dışı ziyaretlerinde bu alanda iş birliğinin geliştirilmesine yönelik temaslarda bulunduğunu söyledi. Yumaklı kısa süre önce Brüksel’e yaptığı ziyaret sırasında, Türkiye’nin ürettiği tarım ürünlerinin Avrupa pazarlarında daha fazla yer bulması için istişareler gerçekleştirdiğini bildirdi.

TARIMSAL ALANDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Avrupa Birliği ile Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantılarının 2’ncisinin 2024’ün ilk 6 ayı içinde Türkiye’de yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Suudi Arabistan ziyaretinin tarım diplomasisi açısından büyük önem taşıdığının belirten Yumaklı, şöyle konuştu, “Burada ilk olarak Çevre, Su ve Tarım Bakanı Al-Fadhli ile görüşme yaptık ve tarımsal alanda mutabakat zaptını imzaladık. Mutabakat zaptında, organik tarımdan su ürünleri yetiştiriciliğine, iklim değişikliğine uyumdan diğer başlıklara kadar bir dizi iş birliğini imza altına aldık. Daha sonra Sağlık Bakanı ve Gıda İlaç Otoritesi Başkanı el-Jalajel ile bir araya geldik. Burada da ülkemizden Suudi Arabistan’a, bizim söz sahibi olduğumuz kanatlı eti, yumurta ve su ürünleri ihracatına ilişkin konuları masaya yatırdık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir